Untitled design

Pirma vakcinos dozė – ne kliūtis, bet galimybė norint nemokamai testuotis bei studijuoti kontaktiniu būdu

Dar rugpjūčio viduryje Vyriausybė nutarė, kad aukštojo mokslo studijos kontaktiniu būdu galimas tik tiems, kurie atitinka Galimybių paso reikalavimus: paskiepytiems nuo COVID-19 ligos, persirgusiems šia liga arba turintiems ne anksčiau nei prieš 48 valandas (skaičiuojant nuo ėminio paėmimo momento) atlikto PGR tyrimo neigiamą rezultatą.

Po šios netikėtos žinios Universitetai pradėjo planuoti, kaip patikrinti, ar jų studentai turi galimybių pasus. Pavyzdžiui, Vilnius Tech studentams ,pagal  Viešosios komunikacijos direkcijos direktorės Ilmos Cikanaitės žodžius, laukia atsitiktiniai tikrinimai – „Paskaitų metu eisime ir tikrinsime. Atskiri darbuotojai tikrins (galimybių pasus – aut. past.) atsitiktine tvarka, todėl studentai turi su savimi turėti“.

Bet ši SAM (Sveikatos apsaugos ministerija) tvarka iškelia opią problemą – studentams, kurie nespėjo pasiskiepyti nuo COVID-19 ligos, tai yra gavę tik pirmą iš dviejų vakcinos dozių arba pasiskiepiję Janssen vakcina ir dar neturintiems Galimybių paso: reikės mokėti patiems 79 eurus už PGR testus, kurie galios tik dvi dienas. Lietuvos studentai žiūri skeptiškai į tokią mintį, kol VGTU SA Centrinis Biuras kartu su LSS (Lietuvos studentų sąjunga) išreiškė susirūpinimą dėl tokios tvarkos.

„Vilnius Tech“ studentų atstovybės prezidentė Paula Valaitytė teigia, kad galimybių paso reikalavimas studijoms kontaktiniu būdu atrodo kaip racionaliausias būdas užtikrinti bendruomenės saugumą. Tačiau kartu suvokiama ir tai, kad nepasiskiepijusiems studentams tai gali sukelti finansinių sunkumų. „Viena didesnių problemų, kad skiepijimo procesą jau pradėję, bet dar neužbaigę studentai, laukdami antrojo skiepo ar termino galimybių pasui gauti, turi mokėti už testus tam, kad galėtų studijuoti kontaktiniu būdu. Kartu su Lietuvos studentų sąjunga kreipėmės su mintimi, kad tokiems studentams būtų suteikta galimybė testuotis nemokamai“, –  komentuoja P. Valaitytė.

Inicijuota mintis apie geresnę alternatyvą paskatino teigiamus pokyčius tvarkoje –  buvo sudaryta galimybė dalyvauti paskaitose ir kituose kontaktinio mokymo užsiėmimuose atliekant nemokamus PGR tyrimus. Iki spalio 15 d. nemokamai tirtis galės pirma vakcinos doze pasiskiepiję aukštojo mokslo ir profesinio tęstinio mokymo studentai, taip pat neformaliojo suaugusiųjų švietimo dalyviai. Tai Vilnius Tech nariai, jeigu dar laukiate savo Galimybių paso, bet jūsų jau laukia paskaitos kontaktiniu būdu, nedvejodami eikite darytis nemokamų PGR testų. Už studentišką rytojų!