0001-15411762562_20210111_213238_0000

VGTU SA RUBRIKA: Laikas sesijai!

VGTU SA APF pristato naują rubriką Vilnius Tech bendruomenei! Kiekvieną ketvirtadienį bus naujas straipsnis tam tikra naudinga ar aktualia tema.
Temų pasiūlymų, komentarų ar pastebėjimų laukiame VGTU SA APF Facebook arba Instagram paskyrose!

.

VGTU SA RUBRIKA: Laikas sesijai!

Prasidėjus naujai metų pradžiai studentai emociškai ruošiasi savo pirmajai arba n-tajai sesijai… Tačiau dėl to iškyla didžiausia studentų problema  – laiko trūkumas. Kaip surasti laiko sau, egzaminams ir kitiems reikalams, kurių visi tikrai nemažai turime? Jau turbūt girdėjote šiuos patarimus: sukurti dienos tvarkaraštį, nugalėti atidėliojimo įpročius, kurie priverčia kiekvieną nukelti viską iki paskutinės minutės, pavyzdžiui, daryti kelis tarpinius atsiskaitymus, kai iki jų pabaigos liko tik valanda. Daugeliui tam tikra prasme tai tapo kasdienybė.

Bet ar čia visos laiko planavimo subtilybės? Ne. Kadangi laikas yra vertingas išteklius, kurio neuždirbsi ar nenusipirksi, buvo sukurta daugybė būdų, kaip atrasti laiko nuolat jūsų dėmesio reikalaujančiame pasaulyje. Patarimai apačioje gali Jums padėti rasti ir efektyviai išnaudoti laiką, kad ne tik pasiruoštumėte sesijos egzaminams, bet ir, atitinkamai pritaikius, liktų laiko ir studentiškam gyvenimui. Tačiau šie patarimai netiks kiekvienam be išimties – patartina išbandyti visus, taip atrandant, kas geriausiai veikia būtent Jums.

„Jei Jūsų darbas suvalgyti varlę, geriausia tai padaryti pirmiausia ryte. Ir jei Jūsų darbas suvalgyti dvi varles, geriausia pirma suvalgyti didžiausią.“ – ši garsi Marko Twaino citata nekonstatuoja, kaip teisingai valgyti varles, bet iš tikrųjų kalba apie prioritetus – kokia tvarka asmuo turėtų vykdyti savo darbus. Kiekvieną dieną atraskite varlę (ji simbolizuoja Jūsų sunkiausią, svarbiausia darbą, kurį, jeigu galėtumėt, atidėliotumėt iki studijų pabaigos) – lavinkite save, kad visada pradėtumėte dieną nuo „varlės“ ir ją „suvalgytumėte“ iki galo. Tai yra puikus drąsos ir motyvacijos pliūpsnis – dienos pradžioje įveikus labai sunkią arba nemalonią užduotį, Jums belieka padaryti tuos darbus, kurie nebe tokie baisūs. Tačiau ką daryti, jeigu yra daugiau „varlių“? Pirma „suvalgykite“ didžiausią ir svarbiausią, o tada eikite prie kitų mažėjančia tvarka.

Dažnai darbo pasiūlymuose pabrėžiama, kad žmogus, galintis daryti kelias užduotis tuo pačiu metu, yra labai laukiamas. Tokie prašymai netikslingi, nes mūsų smegenys, deja, vienu metu gali sutelkti dėmesį tik į vieną užduotį. Nuolatinis šokinėjimas tarp skirtingų užduočių kenkia darbo kokybei ir Jūsų produktyvumui. Taigi, geriau susikoncentruokite į vieną darbą, o ne paviršutiniškai darykite kelis darbus vienu metu.

Deja, daugumai susikoncentruoti į tą vienintelį darbą – didelė problema. Atrodo, kad nors ir norite tai padaryti – tiesiog neturite tam jėgų. Tai nėra naujiena – visi turi ribotą motyvacijos, energijos kiekį. Tačiau tokią problemą pavyko išspręsti vienam universiteto studentui pomidoro pagalba…

Tai pomodoro technika – laiko planavimo metodas, kurį universiteto studentas Francesco Cirillo sukūrė naudodamas virtuvinį pomidoro formos laikmatį. Žmogus paskirsto savo darbą 25 minučių dalimis (pomodoro), kurios būna atskirtos trumpomis pertraukomis.

Originalioje technikoje yra šeši žingsniai:

  1. Nuspręskite, kokią užduotį turite atlikti;
  2. Nustatykite pomodoro laikmatį (paprastai 25 minutės);
  3. Darykite užduotį;
  4. Sustabdykite darbą, kai suskamba laikmatis, uždėkite varnelę ant popieriaus.;
  5. Jei turite mažiau nei keturias žymes, padarykite trumpą pertrauką (3–5 minutės) ir grįžkite prie 2 žingsnio; jei daugiau – vykdykite 6 žingsnį;
  6. Po keturių pomodorų padarykite ilgesnę pertrauką (15–30 minučių), pradėkite vėl žymėti varneles iš naujo ir kartokite 1 žingsnį.

Taigi, laiko planavimo pagrindas – tai diena, nepraleista veltui. Bandykite ir lavinkite savo laiko planavimo įgūdžius naudodami duotus pavyzdžius arba pritaikydami savo idėjas. Svarbiausia nebijokite suklysti – daugumai iš pirmo karto nepasiseks, bet, įdėjus pastangų, tikrai pasieksite užsibrėžtus tikslus, o dienos gale jausitės gerai žinodami, kad ji nepraėjo veltui!

Linkiu pakankamai laiko darbams Vilnius Tech bendruomenei!