s4am12zh9loe7tye220210225101130

VGTU SA RUBRIKA: Nuostabus garsas

„Be muzikos, gyvenimas būtų klaida“ – tai garsaus vokiečių filosofo Frydricho Nyčės aukso žodžiai. Muzika turi ypatingą vietą mūsų širdyse, nesvarbu, kokios kultūros ir gyvenimo paragavęs bebūtum, muziką Tu tikrai pažįsti ir nuoširdžiai klausaisi. Nuo dainų, kurios padeda sugrįžti į senus gerus laikus, iki motyvacijos pripildančių garsų – ji lydi mus visuose gyvenimo spektruose. Bet tai iškelia klausimą, kodėl iš tikrųjų mes vertiname ir branginame šiuos garsus ir vibracijas? Pabandom pažiūrėti, ką tie nuostabus garsai gali padaryti.

Muzika padeda prisiminti – tai ne tik nostalgija ir prisiminimai, kurie užplūsta paleidus seną dainą. Muzikos garsai turi unikalią galią atkurti tai, kas pamiršta… Muzika ir jos poveikis atminčiai buvo karšta diskusija mokslo pasaulyje, tačiau dabar mokslininkai jau turi įrodymų, kad muzikos ir kalbos apdorojimas, ypač kai reikia įsiminti informaciją, remiasi kai kuriomis tomis pačiomis smegenų sistemomis. Štai kodėl pacientai su amnezija dažnai tiksliai prisimena dainas, o daktarai naudoja muzikos terapiją, kad padėtų žmonėms po truputį išsklaidyti demencijos, alzheimerio, amnezijos „tirštą rūką“. Geriausias pavyzdys yra buvusi ispanų šokėja Marta C. González. Ji kovojo su sunkia Alzheimerio liga, tačiau kartą jai paleido vieną klasikinę baleto kompoziciją ir netikėtai pasimetusi senyva moteris pradėjo gracingai judinti savo rankas tiksliai pagal Čaikovskio „Gulbių ežero“ viršutinės kūno dalies choreografiją, kurią seniau atlikdavo, kai dar buvo baleto šokėja. Tai parodo, kad garsai ne tik padeda atgaminti tai, ką patyrėm labai seniai, bet ir prisiminti tai, ką praradom.

Muzika gydo žaizdas – pasirodo, ne tik laikas gydo žaizdas, taip pat ir muzika turi teigiamą įtaką mūsų sveikatai ir jos gydymui. Austrijos Zalcburgo bendrosios ligoninės tyrimas parodė, kad pacientams, sveikstantiems po nugaros operacijų, pagreitėjo gijimo procesas ir pranešta apie mažesnius skausmus tuomet, kai muzika buvo įtraukta į standartinį reabilitacijos procesą. Tada suomių mokslininkai atliko panašų tyrimą, tačiau su insultu sergančiais pacientais. Jie nustatė, kad jei insultu sergantys pacientai klausydavosi muzikos porą valandų per dieną, jų žodinė atmintis ir jų dėmesys atsistatydavo geriau, o nuotaika būdavo geresnė nei pacientų, kurie nieko neklausė arba kurie klausėsi garso knygų. Pasirodo, muzika sukuria artimą ryšį su autonomine nervų sistema (smegenų funkcijos, kraujospūdis, širdies plakimas) ir limbine sistema (jausmai ir emocijos), kurios turi įtaką mūsų organizmo gijimo procesui, todėl atitinkama muzika gali padėti pasveikti ir palaikyti gerą emocinę būseną iškilus sunkumams.

Muzika ramina. Muzika turi unikalią sąsają su mūsų emocijomis, o atlikus tyrimus nustatyta, kad ji gali būti naudojama kaip itin efektyvi streso valdymo priemonė. Lygiai taip pat, kaip klausantis lėtos muzikos, kad nuramintume organizmą, muzika taip pat gali atpalaiduoti ir protą. Stanfordo universiteto mokslininkai nustatė, kad muzikos klausymasis, atrodo, gali paveikti smegenų veiklą taip pat, kaip ir vaistai. Kadangi muzika yra tokia plačiai prieinama ir nebrangi, tai puikus būdas sumažinti stresą ir nerimą.

Taigi, kokia muzikos rūšis geriausiai sumažina stresą?

  • Indėnų, keltų, indų styginiai instrumentai, būgnai ir fleitos;
  • Lietaus, griaustinio ir gamtos garsai;
  • Lengvas džiazas, klasikinė ir lengvai klausoma muzika;

Žinoma, galbūt Jūs nesate didelis Bethoveno gerbėjas, tad galite pabandyti kitus variantus, kurie padėtų Jums atsipalaiduoti.

Muzikos emocijos. Nors muzika turi daugybė pliusų žmogaus gyvenime, bet pagrindinė savybė, dėl kurios ją taip stipriai brangina – tai jos galia mus paliesti ir paveikti iki sielos gilumų. Nuo šiltų akimirkų iki proto nušvitimo – muzika yra unikali ir ypatinga meno forma, kuri leidžia mums sugrįžti laiku atgal, patirti tokias emocijas, kurių negalima apibūdinti jokiais žodžiais. Jos vibracijų, garsų ir žodžių sintezė gali paguosti, pamokyti bei pakeisti žmogų. Ji turi tokią nepaprastą galią mūsų gyvenime todėl, kad muzika yra viena iš tų retų dalykų, kurią patiriame naudodami visas smegenų dalis ir funkcijas, o tai yra neįprasta palyginus su kitomis mūsų veiklomis, kur naudojami tik tam tikri neuroniniai tinklai ir smegenų dalys.

Galų gale, muzika yra universali kalba, kurią visi supranta ir myli, tad nieko keista, kad tai yra viena brangiausių žmogaus gyvenimo dalių.

Linkiu Vilnius Tech bendruomenei ir toliau džiaugtis nuostabiais muzikos garsais!